Coraz częściej do szeroko pojętej edukacji wkracza rzeczywistość rozszerzona (czyli AR - skrótowiec od Augmented Reality - to anglojęzyczny termin oznaczający upiększone spojrzenie na rzeczywistość przez szklane oko.), która stanowi przyszłość wirtualnego kształcenia. Rzeczywistość rozszerzona to obszar informatyki zajmujący się łączeniem świata realnego z elementami wirtualnymi, wygenerowanymi przy użyciu grafiki komputerowej.

Rzeczywistość rozszerzona nie tworzy nowego, w pełni wirtualnego trójwymiarowego świata, lecz „uzupełnia” świat rzeczywisty (który oczywiście nie ulega zmianie) o nowe obrazy lub informacje (wirtualną powłokę)

Technologię rozszerzonej rzeczywistości wykorzystali m.in. twórcy popularnej gry Pokemon GO - zafascynowani stworkami gracze „odkrywają” świat, na który nakładane są trójwymiarowe obiekty i postacie.

Prezentacje naszych uczniów o ROZSZERZONEJ i WIRTUALNEJ rzeczywistości:

qiver

Wejdż na stronę Ouiver / wydrukuj kolorowanki / pokoloruj/ściągnij darmową aplikację z np. Sklep Play / uruchom ją na telefonie lub tablecie / i baw się dobrze.

Poniższy filmik przedstawia działanie programu

DEVAR kids

www.devar.ru

wydrukuj smoka

rozsz rzeczyw01Znaczki AR

W rozszerzonej rzeczywistości można przedstawić wszystko. Niewątpliwie jest ona przyszłością edukacji.

Strona Znacznik alARo.

Ściągnij aplikację alARo z Google Play.

Można pobrać nawet grę.

A więc – bawmy się!

Obrazki, które ozywają (można też je pobrać i wydrukować):

ZOBACZ PRZYKŁADY:

pok go

Pokémon Go

– darmowa gra miejska, korzystająca z technologii rzeczywistości rozszerzonej, stworzona przez firmę Niantic.

AR Defender

Gry typu „tower defense” wymagają od nas planowania obrony terenu i skutecznego odpierania watach wrogów.
Za pomocą tej gierki możemy przeobrazić dowolne miejsce w dynamiczne pole walki. Chcemy przeprowadzić skuteczną obronę naszego biurka? Albo złoczyńcy chcą podstępnie dorwać nas podczas korzystania z toalety? Przystanek autobusowy jest pod atakiem?
Pobierzmy grę np.  pod tym adresem i dajmy im popalić. Możemy też grać razem z przyjaciółmi, do czterech graczy w jednej sesji.

Sky Map

Jedna ze starszych, ale również przydatniejszych i lepiej działających aplikacji.
Po skierowaniu telefonu lub tabletu na nocne niebo, połączy gwiazdy w konstelacje, wskaże nam mgławice i skupiska galaktyk, a także natychmiast pokieruje nas do widocznych planet. W Sky Map nie brakuje też ciekawych informacji na temat ruchu gwiazd, odległości w przestrzeni, a nawet przeszłości oraz przyszłości kosmosu. Ma otwartą strukturę, pozwala na dzielenie się własnymi odkryciami z innymi użytkownikami. Dla każdego fana niezmierzonej przestrzeni, do pobrania pod tym adresem

ARBasketball

Z otchłani Kosmosu na podwórko, ta prosta aplikacja udowadnia, że najmniej skomplikowane pomysły działają najlepiej. Wystarczy wydrukować niewielką matę z kodem, położyć ją na biurko i voila – mamy gotowy kosz do trenowania rzutów. Kontrola nad piłką jest zaskakująco dokładna, fizyka jej przemieszczania dodaje uroku, a możliwość dzielenia się wynikami na pewno zaspokoi wszystkich z żyłką Michaela Jordana. Do pobrania nieodpłatnie pod tym adresem.

Puzle AR

Wykonać zdjęcia w aplikacji