akt0056WOŚP-OWY KIERMASZ ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

W przedświątecznym Tygodniu Dobrych Uczynków w SP5, Samorząd Uczniowski wraz z Świetliczakami w ramach projektu „Kuchenne Rewelacje w SP5” przygotował pyszne kolorowe pierniczki.

Tradycja ich pieczenia sięga XIII wieku, kiedy w Polsce rozwinął się handel przyprawami. Dawniej słowo „piernik” oznaczało przyprawę korzenną, używaną do pieczenia ciast z dodatkiem miodu. Pierniki wyrabiane były początkowo przez piekarzy a następnie specjalnych rzemieślników piernikowych, a tym razem również przez uczniów z SP5. Kiedyś ze względu na spore koszty przypraw korzennych pierniki były dobrem luksusowym, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez zapachu pieczonych pierników. Pieczenie pierników ma w sobie coś magicznego, wprowadza w świąteczny nastrój i integruje małych piekarzy.

Przygotowane na kiermasz pierniczki miały kształt choinek, dzwoneczków, no i oczywiście WOŚP-owych serduszek.

foto ZOBACZ FOTOGRAFIE...