Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

×

Uwaga

Lack of access rights - File 'http:/dzieje.pl/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201703/musierowicz_malgorzata.jpg'
Czcionka

Małgorzata Musierowicz:
książki budują wyobraźnię dzieci 

Książki budują wyobraźnię dzieci, nie zrobi tego żaden film – mówiła PAP w piątek 24 marca 2017 roku autorka książek dla dzieci i młodzieży Małgorzata Musierowicz. Pisarka spotkała się
z młodymi czytelnikami podczas XVI Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

O roli książek w życiu dzieci dyskutowali od piątku w Poznaniu autorzy, ilustratorzy, wydawcy,
a także sami rodzice i najmłodsi czytelnicy. W ramach XVI Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców; odbyły się ponadto spotkania z twórcami, premiery wydawnicze i warsztaty dla dzieci.

Małgorzata Musierowicz, autorka ponad 20 tomów popularnego cyklu powieści "Jeżycjada", opisującego perypetie uczuciowe kolejnych pokoleń młodych dziewcząt z rodziny Borejków i zmieniających się na przestrzeni ostatnich 40 lat. realiów życia w Polsce, powiedziała PAP, że czytanie jest niezbędne, szczególnie w życiu dzieci.

Małgorzata Musierowicz: Sam mechanizm czytania jest czymś niesłychanie budującym. Dziecko czytając nabiera ogromnej ilości umiejętności intelektualnych. Rodzice, którzy mówią "o, to sobie obejrzyj lekturę na filmie, żebyś nie musiał czytać" po prostu sami grzeszą brakiem wyobraźni. I robią dziecku poważną krzywdę.

Jak mówiła, „książki budują wyobraźnię dzieci, budują ich osobowość i nie zrobi tego absolutnie żaden film”. „To, co dziecko ogląda, to co przyswaja za pomocą wzroku to jest już czyjś +materiał wyobraźniowy+ i nie ma tego przetworzenia, które jest przy czytaniu” – podkreśliła.

Czytanie jest po prostu niezwykle ważną funkcją. Sam mechanizm czytania jest czymś niesłychanie budującym. Dziecko czytając nabiera ogromnej ilości umiejętności intelektualnych. Rodzice, którzy mówią +o, to sobie obejrzyj lekturę na filmie, żebyś nie musiał czytać+ po prostu sami grzeszą brakiem wyobraźni. I robią dziecku poważną krzywdę” – zaznaczyła pisarka.

Dodała, że jej zdaniem druk jest „jak dotąd najlepszym sposobem na budowanie szarych komórek”. Pytana o to, czy obawia się zbyt dużej ingerencji nowoczesnych technologii w świat dziecka i zastępowania tradycyjnych książek filmami, smartfonami i komputerem odpowiedziała, że bardzo, ponieważ „jest to spłaszczanie wyobraźni dziecka, odbieranie jej takiej poważnej, głębokiej funkcji twórczej". "Wyobraźnia powinna być przede wszystkim twórcza” – podkreśliła.

W piątek w Poznaniu podczas ceremonii otwarcia XVI Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców przyznano prestiżowe wyróżnienia "Pegazika".
W kategorii twórca otrzymał je pisarz, dziennikarz, autor książek dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke za - jak podkreślono - "książki, które młodego czytelnika tak pięknie uczą, bawią i wzruszają". (za: Anna Jowsa, PAP)


XVI Poznańskie Spotkania Targowe Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców trwały do niedzieli. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyły 21. Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej, prezentujące dostępne na rynku wydawniczym nowości i wznowienia najbardziej poczytnych książek oraz Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC, skupione wokół nowych technologii w nauczaniu, a także 21 Targi Edukacyjne, których hasło brzmiało: ”Wiedza zaczyna się od pytań”.

W tych ostatnich wzięły udział również nauczycielki naszej szkoły: Katarzyna Winiarska, Lucyna Pawlak i Agnieszka Jania, uczestnicząc między innymi w konferencjach, towarzyszącym Targom.

Dodatkowym efektem wyjazdu było pozyskanie materiałów przydatnych w bibliotece szkolnej, np. zakładek do książek, czy plakatów promujących czytelnictwo oraz nawiązanie kontaktów z różnymi wydawnictwami, w celu uzyskania informacji dotyczących zakupów w ramach dotacji z ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button