Uwaga

Lack of access rights - File 'http:/helloradom.pl/wp-content/uploads/2016/01/Fotolia_27945278_Subscription_XXL_1.jpg'

akt0070 2018Czytanie książek daje ogromne korzyści. I to w każdym wieku. Szczególnie korzystne jest dla rozwoju dzieci i młodzieży. Warto więc zachęcać do czytania. Dobrą ku temu okazją jest miesiąc kwiecień, ponieważ w tym miesiącu wypadają dwa święta, związane z książkami.

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (datę taką wybrano, bowiem 2.04.1805 r. urodził się H. CH. Andersen - twórca baśni) oraz 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dlatego zachęcamy do rozwijania zainteresowań czytelniczych, tak dzieci, ale też dorosłych. Dla wielu dzieci, zwłaszcza tych, które mają trudności z czytaniem i pisaniem, ciekawa i inspirująca może być sama postać Andersena, który osiągnął światową sławę jako baśniopisarz, choć urodził się w bardzo ubogiej rodzinie i borykał z poważną dysleksją.

Dobry wpływ książek zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa, od książeczek obrazkowych- przeznaczonych dla najmłodszych, bo oswajają one dziecko z formą książki i stymulują jego umysł. Dziecko poznaje świat, a dodatkowo, przeglądając książeczkę z opiekunem, umacnia więzi ważne dla obu stron. Im dziecko starsze, tym w jego książkach powinno pojawiać się więcej wartościowej i różnorodnej treści pisanej, zarówno wierszem, jak i prozą. Warto, by proponowane książki nie ograniczały wrodzonej ciekawości dzieci, ale pokazywały zarówno świat prawdziwy, jak i fikcję literacką. Aby zachęcić dziecko do samodzielnego sięgania po książkę my, dorośli, powinniśmy prezentować otwartą postawę względem czytania. Dzieci powinny móc jak najczęściej obserwować dorosłych- z książką właśnie. Każda okazja jest dobra.

Czy to będzie czytanie dzieciom, czy dzielenie się wrażeniami z lektury,
czy też kupno w prezencie atrakcyjnej wizualnie i ciekawej treściowo książki - WARTO!

Aby czytanie było jeszcze przyjemniejsze można, od czasu do czasu, skosztować kosteczkę gorzkiej czekolady. W kwietniu jest po temu szczególna okazja, bo poza KWIETNIOWYMI ŚWIĘTAMI KSIĄŻKI, na 12 kwietnia przypada też Dzień Czekolady. A czekolada, oprócz tego, że jest pyszna, to spożywana w umiarkowanej ilości, pozytywnie wpływa na układ krążenia i pracę mózgu oraz poprawia nastrój.

Jednym zdaniem: Ciekawa książka + kostka czekolady = pozytywny rozwój!

Kontakt z książką to wiele korzyści, np.:

• Dziecko poznaje bogactwo języka i uczy się prawidłowych form
  • Czytanie pomaga radzić sobie z dysleksją
  • Dzięki lekturze poznaje świat- zdobywa o nim ważne informacje
  • Dobra książka inspiruje do poszukiwań, rozwija ciekawość poznawczą
  • Mądre książki mogą być źródłem dobrych wzorców zachowań
  • Czytanie zarówno literatury pięknej, jak i skierowanych do dzieci książek popularnonaukowych, usprawnia ogólne funkcjonowanie mózgu i umysłu, ćwiczy pamięć i koncentrację, sprzyja porządkowaniu i utrwalaniu zdobytej wiedzy

KW.(W tekście wykorzystano frag. art. M. Goetz „Czytelnicy na start”, z Głosu Nauczycielskiego nr 13/28.03.2018)