zonkile2020

Zostań w domu, zrób własnego żonkila

... wykonaj fotkę i zamieść tutaj >>> www logo

AKCJA ŻONKILE- “Łączy nas pamięć”

19 kwietnia br. Przypada 77. rocznica powstania w getcie warszawskim.
Zapraszamy wszystkie chętne osoby do włączenia się w obchody tej rocznicy i uczczenia pamięci TYCH, którzy nie chcieli się bezwolnie poddać zagładzie.

W związku z tym, żę nie możemy przeprowadzić działań rocznicowych bezpośrednio na terenie szkoły, zachęcamy, by przenieść się w przestrzeń wirtualną i 20 kwietnia wziąć udział w Akcji ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie.

Muzeum proponuje udział w następujących wydarzeniach: [facebook]

• 9:00-9:30
    Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker”
    Katarzyny Ryrych.

• 10:00-10:30
    „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

• 10:30-11:00
    „Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

• 12:00-13:00
    Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika.
    Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych.

Dodatkowo, chętni uczniowie, mogą przygotować papierowe żonkile wg wzoru: https://www.polin.pl/pl/zonkile lub wykonać własne rysunki/projekty żonkili i zdjęcia tych prac zamieścić na stronie szkoły.
Po zapoznaniu się z materiałami prezentowanymi przez Muzeum Polin, uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę wypełniając karty pracy.
W tym celu należy skontaktować się ze swoim nauczycielem historii.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU I UCZCZENIA PAMIĘCI OFIAR GETTA

Katarzyna Winiarska, Agnieszka Walczak, Renata Nawrocka

Lista książek związanych z historią powstania w getcie warszawskim: pdf

Film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” jest dostępny na platformie You Tube  w wersji polskiej:

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstaniaprzychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

żródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile

Jak wykonać papierowego żonkila:

Jeśli wykonasz własnego ŻONKILA, możesz zrobić fotografię i zamieścić ją na PADLECIE >>> www logo

Wcześniej już nasza szkoła brała udział w tej akcji:

Nagroda dla naszej szkoły -  facebook  i  pdf dyplom.