23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI - doroczne święto ogłoszone przez UNESCO w 1995 roku. Ideą tego dnia jest popularyzacja książki i czytelnictwa.

Oprawa tego święta nawiązuje do starego katalońskiego zwyczaju, gdzie w dniu św. Jerzego patrona regionu, na pamiątkę pokonania przez św.Jerzego smoka ( z którego krwi miały wyrastać róże), obdarowano kobiety czerwonymi różami. Potem wzamian kobiety zaczęły darować swoim mężom i narzeczonym książki.

Podarunek z róż i książek to dziś przepiękny zwyczaj związany ze Świętem Książki nie tylko w Hiszpanii, ale również w Polsce,

W tym roku święto w naszej szkole obchodzone było w nietypowych okolicznościach, bo w czasie szalejącej na świecie pandemii koronawirusa. Uczniowie jednak będąc w swoich domach i kontaktując się ze sobą tylko na odległość, potrafili zaznaczyć jak szczególne miejsce w ich życiu zajmuje książka. A dzielili się swoimi przeżyciami na możliwe w tych warunkach sposoby.

Dzieci z klasy 1a najpierw wysłuchały zaproponowanego przez panią Nawrocką nagrania bardzo wartościowej, dodającej otuchy bajki pt. „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w chowanego”. Po tak pokrzepiającej lekturze, postanowiły pochwalić się swoimi ulubionymi książkami, zachęcając tym samym do ich przeczytania.

Henryk Sienkiewicz, słynący z pisania ku pokrzepieniu serc, powiedział: „Gdy się ktoś zaczyta zawsze, albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo zaśnie. W każdym razie wygra”.

KOCHAJMY I CZYTAJMY KSIĄŻKI! I do jak najszybszego zobaczenia w bibliotece!

ZOBACZ FOTOGRAFIE>>> foto