akt0255 2019W maju 2020 roku, w Szkole Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, realizowano projektTort dla Jana Pawła II”który został zorganizowanyprzez panie katechetki, Lucynę Pawlak i Teresę Orłowską – Banaszak,w ramach międzynarodowego projektu Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II, ogłoszonego dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Celem projektu było zapoznanie uczniów z historią życia Papieża Polaka, ale przede wszystkim wspólne świętowanie. Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał rolę rodziny wskazując, że jest ona „pierwszą i podstawową szkołą uspołecznienia” (adhortacjaFamiliarisconsortio), a podczas jednej z pielgrzymek do Polski powiedział: „ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”.

W myśl papieskiego nauczania, panie katechetki zaprosiły do wspólnych działań uczniów i ich rodziców. Uczniowie klas 1-5 wykonywali prace plastyczne i cukiernicze. Powstało wiele wyjątkowych dzieł. Wśród nich były laurki z życzeniami, torty z różnorodnych materiałów, a także domowe wypieki. Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o świętym  Janie Pawle II, poprzez udział w internetowym quizie, przygotowanym przez panie katechetki. Quiz „Święty Jan Paweł II” powstał na podstawie zaproponowanych wcześniej prezentacji i lekcji online.

Najlepsi okazali się:

W kategorii klas szóstych:

• I miejsce Zuzanna Piskorz kl. 6c
  • II miejsce Daria Prus kl. 6c
  • II miejsce Dominik Nowak kl. 6a
  • III miejsce Karen Mikayelyan  kl.6b
  • III miejsce Eryk Winkel kl. 6c

W kategorii klas siódmych:

• I miejsce Gabriela Sikorska kl. 7b
  • II miejsce Oliwia Kamieniarz kl. 7b