Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Współcześnie dzieci żyją w trudnym dla siebie czasie...

Często nie dostają tego, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju - czasu i miłości ze trony rodziców, właściwej stymulacji rozwoju, wzorców zachowań. W zamian za to dostają przeciążenie zajęciami, niekontrolowane godziny przed telewizorem, komputerem czy tabletem, a co najgorsze samotność. J

eśli rodzice nie poświęcą dziecku dostatecznej ilości swojego czasu, jeśli nie nauczą go języka, nie wyznaczą norm i właściwego zachowania mały człowiek zaczyna przejmować wzorce z mediów, wzorce, które obfitują w pogardę dla drugiego człowieka, kult pieniądza, zafascynowanie wyglądem, itp.

My rodzice możemy w tej kwestii wiele zmienić, jeśli zaczniemy w mądry sposób poświęcać dzieciom czas. Amerykańskie badania potwierdzają, że jednym z najpotężniejszych czynników rozwoju dziecka i jednocześnie profilaktyką zachowań bezmyślnych i aspołecznych jest głośne czytanie od najmłodszych lat. Dziecko od chwili urodzenia potrzebuje codziennej porcji czasu, miłości i uwagi swoich rodziców. Potrzebuje stymulacji umysłu i tego właśnie dostarcza głośne czytanie. Kiedy bierzemy malca na kolana i zaczynamy mu czytać zaczyna się dla niego seans magii, podczas którego ma na wyłączność swego często zajętego rodzica.

Czytając dziecku dajemy mu największy dar – swój czas, uwagę, pełne zaangażowanie, miłość i nasz entuzjazm do czytania. Wśród takich darów dziecko rozkwita zarówno psychicznie, jak i umysłowo. Żaden materialny prezent nie zastąpi dziecku tych wspólnych chwil, które wyzwalają się podczas czytania.

Dziecko, któremu codziennie czytamy:

  • rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
  • uczy się myślenia i zdobywa ogromną wiedzę,
  • rozbudza swoje zainteresowania,
  • buduje więź pomiędzy sobą, a rodzicem,
  • ma zagwarantowane wsparcie rozwoju psychicznego, 
  • wzmacnia swoje samouznanie,
  • buduje mocny system wartości,
  • kształtuje swoją wrażliwość moralną.


Wśród pożytków wypływających ze wspólnego czytania nie można pominąć umiejętności wyciszenia się.

Dobra, wciągająca lektura może być znakomitą i zdrową ucieczką od codziennych stresów i niepokojów. Pogodna opowieść czytana dziecku na dobranoc zamyka dzień piękną, spokojną klamrą. Czytając dziecku własne lektury, my również doświadczamy licznych korzyści. Książki pozwalają nam spojrzeć na nasze  z innej perspektywy i niejednokrotnie podsuwają sposoby radzenia sobie z codziennością.

Głośne czytanie pomaga także w wyrabianiu niezwykle ważnej umiejętności umysłu, jaką jest koncentracja. Umysł, który nie potrafi na dłużej zatrzymać się na zadaniu, jest w pewnym sensie upośledzonym. Nie jesteśmy w stanie rozwiązać jakiegoś problemu, jeśli nie potrafimy się na nim skupić. Tymczasem obserwujemy coraz większy odsetek dzieci cechujących się zupełnym brakiem koncentracji zafundowanym dzięki nadmiernemu oglądaniu telewizji i surfowaniu w internecie. Dzieci bombardowane szybko zmieniającymi się obrazami i dźwiękami, nie są w stanie się wyciszyć, zatrzymać na chwile i skupić.

Pamiętajmy przy tym, że małe dziecko nieprzyzwyczajone do czytania książek może mieć początkowo problem ze skupieniem uwagi. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do czytania. Wprowadzajmy czytanie poprzez zabawę z książką, pokazywanie obrazków i rozmowy. Samo czytanie może trwać 1-2 minuty, zanim stopniowo zacznie się wydłużać w ślad za rosnącymi możliwościami skupienia uwagi. Rodzice którym zależy na pełnym rozwoju swojego dziecka, znajdą mnóstwo kreatywnych i zabawnych rozwiązań, by zachęcić malca do wspólnej przygody z książkami.
„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość! Czytajmy dziecku 20 minut, codziennie!”

źródło: http://www.edukacja.edux.pl/p-35524-dlaczego-czytanie-jest-tak-wazne.php