Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Część z Was prowadzi zajęcia w szkołach (państwowych lub prywatnych), wykłada na wyższej uczelni lub daje indywidualne lekcje. Taka działalność wymaga korzystania z różnych chronionych materiałów, takich jak nagrania, nuty utworów lub filmy.

W związku z tym pewnie zastanawialiście się czy można legalnie odtworzyć w czasie zajęć nagranie lub puścić film? Czy można skserować nuty i dać je uczniom? A zeskanować? Czy ma znaczenie, że nuty są wypożyczone z biblioteki? Czy można materiały przesyłać mailem albo umieścić je na własnej stronie internetowej?

Czyli jak legalnie korzystać z materiałów chronionych przez prawo autorskie w działalności dydaktycznej?

 

Poniżej podstawowe zasady, których należy się trzymać.

 

 1. Możesz korzystać z każdego rozpowszechnionego materiału (filmu na płycie, z YouTube, książki, muzyki, nut), niezależnie od źródła z którego pochodzi, o ile dzieje się to w ramach wykładów lub zajęć. Nie można takich materiałów rozpowszechniać poza grupą uczniów/studentów.
  Utwór jest rozpowszechniony, gdy został już wcześniej legalnie udostępniony publicznie.
  Warto zadbać, by źródło pochodzenia materiału było legalne. Dlaczego i jakie to są źródła to temat na osobny wpis.
 2. Możesz kopiować (kserować, skanować i wysyłać mailem, nagrywać na pendrive) fragmentydowolnych utworów (filmów, książek, muzyki) swoim uczniom/studentom do celów edukacyjnych.
  Warto zwrócić uwagę na to, że dozwolone kopiowanie ogranicza się do fragmentów utworów (np. partii jednego instrumentu, części utworu).
 3. Jeśli chcesz dzielić się utworami w celach edukacyjnych w sieci, musisz pamiętać, że rozpowszechnianie ich nie może wykroczyć poza grupę Twoich uczniów/studentów. Na przykład możesz przesłać materiały w mailach, przekazać je w zamkniętym kursie elearningowym lub poprzez wirtualny dysk (Dropbox, Google Drive), do którego mają dostęp jedynie Twoi uczniowie/studenci. Jeżeli chcesz umieścić materiały na swojej stronie internetowej, to muszą być one zabezpieczone hasłem, by dostęp do nich mięli tylko Twoi uczniowie/studenci.
 4. W ramach zajęć, lekcji, prac domowych można modyfikować dowolny utwór (wiersz, piosenkę) nie pytając o zgodę uprawnionego, o ile nie dojdzie do rozpowszechnienia wykorzystanych utworów poza zajęciami.
 5. Podczas imprez szkolnych (np. koncertów dyplomowych, audycji, koncertów uczniów z Twojej klasy) mogą być wykonywane rozpowszechnione utwory, o ile wstęp na te imprezy jest bezpłatny, a wykonawcy nie uzyskują żadnego wynagrodzenia.

Nie wystarczy sam fakt, że impreza odbywa się w budynku szkoły/uczelni. Musi to być impreza związana z  działalnością dydaktyczną.
Trzeba zwrócić uwagę na to, że chodzi wyłącznie o wykonania utworów przez artystów wykonawców. Nie jest dozwolone odtwarzanie nagrań lub filmów w czasie imprez szkolnych.

Powyższe zestawienie powstało na bazie infografiki udostępnionej przez Centrum Cyfrowe, dostępnej tutaj.

l

źródło: http://prawomuzyki.sewerynik.pl/2013/09/20/korzystanie-z-utworow-podczas-zajec/

 

Jak unikać naruszeń?

 

 

 

 

 

l

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button