Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

NNOProjekt „Nasza Niepodległa Ojczyzna” opracowany przez Katarzynę Winiarską (szkolnego koordynatora działań) we współpracy z Agnieszką Walczak i Renatą Nawrocką w stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

  • Opis, cele i harmonogram realizacji poszczególnych działań -  pdf

 

 l

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Nasze działania:

Pokaz UŁAŃSKI


poniedziałek, 04 czerwiec 2018
Uczniowie Naszej szkoły 4 czerwca byli na pokazie ułańskim w stulecie odzyskania niepodległości. ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2758)
Czytaj więcej...

2a na wystawie


poniedziałek, 04 czerwiec 2018
Dnia 23 maja br. również klasa 2a wraz z wychowawcą udała się na wystawę do Młodzieżowego Domu Kultury pt. "W drodze do niepodległości". ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2555)
Czytaj więcej...

Wizyta przedstawiciela POCZTY


piątek, 01 czerwiec 2018
W środę, 30 maja br. gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Poczty Polskiej, która została zaproszona w ramach realizacji kolejnego punktu projektu „NASZA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas trzecich i czwartych. Pani prowadziła prelekcje na temat historii znaczka pocztowego i powstania filatelistyki. Omówiła przykłady ważnych wydarzeń w naszych dzie...(2618)
Czytaj więcej...

Inni na wystawie


czwartek, 31 maj 2018
Uczniowie innych szkół też oglądali wystawę "W drodze do niepodległości". Była to młodzież m.in. z ZSP 1, ZSP 2, ZSEO i Gim. 2". ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2817)
Czytaj więcej...

Gnieźnieńskim powstańcom


wtorek, 29 maj 2018
We wtorek 29 maja, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego włączyły się w akcję "Uczniowie gnieźnieńskich szkół - gnieźnieńskim powstańcom" Dzięki tym działaniom udało się oczyścić wiele grobów bohaterów, którym należy się pamięć i wdzięczność za to, że oddali życie za naszą Ojczyznę. ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2661)
Czytaj więcej...

W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI


środa, 23 maj 2018
W środę, 23 maja br. uczniowie klas 3b i 3c wraz z wychowawczyniami p. Wiolettą Januchowską i p. Ewą Bielanowską odwiedzili mieszczącą się w pobliskim MOK-u wystawę historyczną pt. „W drodze do niepodległości”. Wyjście grup poprzedziła pogadanka nawiązująca do tematu ekspozycji oraz kulturalnego zachowania się w tego typu miejscach. Wystawa pięknie wpisuje się w jubileuszowe obchody 1...(2526)
Czytaj więcej...

4a na "wystawie niepodległościowej"


środa, 23 maj 2018
23 maja klasa 4a na lekcji wychowawczej odwiedziła w MOK-u wystawę „W drodze do niepodległości”. Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II Rzeczypospolitej. Celem odwiedzenia wystawy była edukacja patriotyczna i obywatelska dzieci oraz pielęgnowanie polskości, idei niepodległości i tradycji narodowych. Uczniowie o...(2674)
Czytaj więcej...

Na spotkaniu z Elizą Piotrowską


wtorek, 22 maj 2018
W czwartek, 17 maja 2018 r., uczniowie klasy 3 b wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Elizą Piotrowską, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, w ramach programu edukacyjnego „A ja jestem Polak mały”. Eliza Piotrowska jest autorką m. in. takich książek jak: „Wojtek. Żołnierz bez munduru” i „A ja jestem Polak mały”, czy serii „Święci uśmiechnięci” i „Ciocia Jadzia...(2781)
Czytaj więcej...

Klasy I i III na wystawie


poniedziałek, 21 maj 2018
Dnia 21 maja klasy I i III z wychowawczyniami panią I. Frydą i E. Jankowską udały się do gnieźnieńskiego MOK-u, aby obejrzeć wystawę edukacyjną "W drodze do Niepodległości." Po krótkim wprowadzeniu do tematu przez wychowawczynie dzieci obejrzały zdjęcia wraz z opisami, skupiając szczególną uwagę na jednym, wybranym przez siebie. Pod koniec zwiedzania uczniowie omawiali wybrane i zapam...(2341)
Czytaj więcej...

Nasza Niepodległa Ojczyzna (3c)


niedziela, 20 maj 2018
W ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA uczniowie klasy 3c na zajęciach plastycznych wykonali projekty znaczków okolicznościowych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wykonały gazetkę, aby uczcić 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2688)
Czytaj więcej...

WYSTAWA niepodległościowa


niedziela, 20 maj 2018
„W drodze do niepodległości”- wystawa zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 5 we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, uroczyście otwarta została 16 maja br., ale dla zwiedzających jest dostępna już od 14 - 25 maja 2018 r. W 2018 r. obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność. Możemy uczyć się, rzetelnie praco...(2693)
Czytaj więcej...

Niepodległa u ŚWIETLICZAKÓW


poniedziałek, 14 maj 2018
Niepodległa Ojczyzna u ŚWIETLICZAKÓW W ramach projektu upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego świetliczaki przygotowały plakat twórczy „Nasza Niepodległa Ojczyzna”, wykorzystując symbole narodowe. Podczas pracy przy plakacie nauczyciele świetlicy przybliżali uczniom temat odzyskania niepodległości i wyjaśniali niezrozumiałe...(2702)
Czytaj więcej...

1c- symbole narodowe


poniedziałek, 14 maj 2018
W ramach realizowanego w SP5 projektu dotyczącego odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 1c obejrzeli film. Tematem tego filmu były symbole narodowe, a więc godło, flaga, hymn. Dzieci zobaczyły jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd naszego godła. Po krótkiej rozmowie o symbolach narodowych, dzieci przystąpiły do wykonania zadań praktycznych. Pierwsze zadanie - na...(2713)
Czytaj więcej...

Kalejdoskop z Niepodległą


sobota, 05 maj 2018
"Kalejdoskop uczniowskich działań projektowych z Niepodległą": wykonywanie lapbooków o Ojcach Niepodległości i Powstaniu Wielkopolskim, lekcje wychowawcze nt. codziennego patriotyzmu, audycja, udział w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim na etapie wojewódzkim, karty pracy o kobietach w Roku Praw Kobiet ZOBACZ FOTOGRAFIE...(2499)
Czytaj więcej...

Udział w obchodach rocznic...


sobota, 05 maj 2018
Udział w obchodach rocznic i świąt państwowych - uroczystości zewnętrzne (miejskie). Przedstawiciele naszej szkolnej społeczności brali udział w uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dokument, który stworzył w Polsce podstawy demokracji był dziś ukazywany na różne sposoby, we wszystkich przemówieniach i podczas spektaklu teatralnego w wykonaniu młodzieży.(2487)
Czytaj więcej...

Wystawa edukacyjna


piątek, 04 maj 2018
(2447)
Czytaj więcej...

Konstytucja 3 maja - audycja


poniedziałek, 30 kwiecień 2018
AUDYCJA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA "Każdy z nas rodzi się w jakimś kraju, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią. Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne. Spotykamy się dziś, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konst...(3509)
Czytaj więcej...

Teatrzyk kukiełkowy w SP 5


wtorek, 17 kwiecień 2018
W środę, 11 kwietnia br. społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie obejrzała przedstawienie kukiełkowe pt. „Wóz Drzymały”, które stanowiło realizację jednego z założeń projektu „Nasza Niepodległa Ojczyzna”. Dla upamiętnienia polskiej historii i polskich bohaterów, w roku obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę i wybuchu zwycięskiego Powstan...(2603)
Czytaj więcej...

Drzewo cytatów


poniedziałek, 09 kwiecień 2018
„Drzewo cytatów” (o wolności, niepodległości, patriotyzmie) - szkolna gazetka niepodległościowa. Jest to działanie do projektu: NASZA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA(3283)
Czytaj więcej...

Prezentacje o NIEPODLEGŁEJ


wtorek, 20 marzec 2018
Wykonane w programie PowerPoint (Microsofr Office 365) Aby zobaczyć prezentacje, musisz być zalogowany do Microsoft Office 365 Bohaterowie Niepodległości​ (Martyna Prus 7a) Postacie naszej NIEPODLEGŁEJ (Kornelia Nowak) Powstanie Wielkopolskie (Krzysztof Rożek) Powstanie Wielkopolskie (Królicki Michał) Dodaj własną PREZENTACJĘ(2691)
Czytaj więcej...

ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI


czwartek, 08 marzec 2018
W roku obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą proponują przypomnienie sobie tekstów o odradzającej się i odrodzonej Polsce. Powstała ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI, na którą składają się 44 fragmenty utworów literackich (proza, dramat, poezja). Dwa razy w tygodniu (w poniedziałek i w czwartek) na fanpage'u będą publikowane kolejne tytuły...(2564)
Czytaj więcej...

Rok 2018 – ROKIEM PRAW KOBIET


czwartek, 08 marzec 2018
Kazimiera Bujwidowa (1867-1932) – założycielka pierwszego gimnazjum żeńskiego, w którym można było zdawać maturę; walczyła o dostęp kobiet do wyższej edukacji. Izabela Czartoryska (1746-1835) – wielka dama oświecenia, założycielka pierwszego polskiego muzeum w Puławach, z pamiątkami po wielkich Polakach. Halina Konopacka (1900-1989) – lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza zdobywczyni zło...(2968)
Czytaj więcej...

Orły Powstania Wielkopolskiego


piątek, 09 luty 2018
Wyniki konkursu plastycznego „Orły Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” Wraz z wybuchem Powstania Wielkopolskiego na czapkach noszonych przez powstańców pojawiły się polskie orły. Większość z tych orłów wykonywana była przez miejscowych grawerów i złotników, którzy sprzedawali je jako biżuterię patriotyczną. Wizerunek orłów nawiązywał do tradycji godła Korony z XVIII w., którego chara...(2992)
Czytaj więcej...

Krzyżówki, zadania...


środa, 31 styczeń 2018
Nasza ANKIETA: - w forms.google - - w formie QUIZU Kahoot (Logowanie dla nauczyciela-), (Logowanie dla ucznia - ) Krzyżówka: 1 - Test o POWSTANIU WIELKOPOLSKIM: - w forms.google - - wykonany za pomocą forms.office - QUIZU w Kahoot o POWSTANIU WIELKOPOLSKIM:: - logowanie dla nauczyciela- - logowanie dla ucznia - Ankieta o patriotyzmie - Quiz w Kahoot! - "MALI PATRIOCI SP5" - logowanie ...(3614)
Czytaj więcej...

Piosenki POWSTANIA WIELKOPOL...


poniedziałek, 29 styczeń 2018
(2737)
Czytaj więcej...

Gify powstańcze


niedziela, 28 styczeń 2018
POWSTANIE WIELKOPOLSKIE I JEGO BOHATEROWIE Gify wykonane w ramach projektu „Nasza Niepodległa Ojczyzna” (w stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego), opracowanego przez Katarzynę Winiarską (szkolnego koordynatora działań) we współpracy z Agnieszką Walczak i Renatą Nawrocką. - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE I JEGO BOHATEROWIE gify powstańcze(3473)
Czytaj więcej...

Infografiki


sobota, 27 styczeń 2018
Tworzymy infografiki „Kartka z kalendarza”, związana z rocznicami, świętami narodowymi. u/nasze_prace/INFOGRAFIKI Wykonaj INFOGRAFIKĘ:(5883)
Czytaj więcej...

Lapbooki


czwartek, 25 styczeń 2018
„Zasłużeni dla Niepodległości” - wyszukiwanie informacji i tworzenie tematycznego lapbooka. galerie/lapbooki/historia(2837)
Czytaj więcej...

Niepodległość inaczej...


czwartek, 25 styczeń 2018
Niepodległość można spostrzegać w różnoraki sposób... Klasa 6 b oglądała w MOK-u wystawę prac Krzysztofa Chomicza "Lot ku wolności" poświęconą wspaniałej faunie "naszej małej ojczyzny". Wielkopolska, to między innymi dwa parki narodowe i trzynaście parków krajobrazowych. Przemierzając je autor wystawy Krzysztof Chomicz, wkroczył w niezwykły świat roślin i zwierząt, często chronionych ...(2635)
Czytaj więcej...

Mówiące awatary


wtorek, 16 styczeń 2018
Czyli krótka prezentacja postaci historycznych i ich dokonań o doniosłym znaczeniu dla odzyskania niepodległości. Jest to działanie realizowane na bieżąco PRZEZ UCZNIÓW w ramach projektu NASZA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA. Najlepsze prace: Józef Piłsudski Był jedną z największych postaci w tysiącletnich dziejach Polski. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości są niepodważalne. Organizator ...(3038)
Czytaj więcej...