Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

W polskiej historii dużo było powstań i zrywów niepodległościowych. Większość z nich, niestety, kończyła się fiaskiem. Zdecydowanie inaczej było w przypadku Powstania Wielkopolskiego, jednego z najważniejszych zwycięskich polskich powstań. Wybuchło ono 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, dzień po przybyciu do miasta Ignacego Jana Paderewskiego.

To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została ostatecznie, prawie w całości, włączona w granice odrodzonego po 123 latach rozbiorów, niepodległego państwa polskiego.

W Gnieźnie powstanie rozpoczęło się 28 grudnia 1918 r. od zajęcia koszar, opanowania magazynu broni oraz poczty, a następnie przejęcia gazowni, elektrowni, magistratu, banku i dworca kolejowego, na który odprowadzono rozbrojonych wcześniej żołnierzy niemieckich.

By upamiętnić 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie (po raz pierwszy obchodzoną jako święto państwowe) i oddać hołd poległym powstańcom, dzień po obchodach w Poznaniu, podobne uroczystości odbyły się także w naszym mieście. Wziął w nich udział, obok innych delegacji, również poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 5, im. Arkadego Fiedlera, uczestnicząc między innymi w składaniu kwiatów pod pomnikiem na Akropolu Bohaterów, usytuowanym na cmentarzu św. Piotra i Pawła.

Warto zaznaczyć, że przygotowania do obchodów tak znaczącej rocznicy zaczęły się w Piątce już przez Świętami Bożego Narodzenia. Szkoła zyskała świąteczno-patriotyczny wystrój. Poza flagami, narodowymi i powstańczą, które zawisły na ścianie frontowej, w oknach pojawiły się także, przygotowane przez uczniów, biało-czerwone serca, symbol miłości do Ojczyzny. Dodatkowo uczniowie wysłuchali również audycji przez szkolny radiowęzeł, przywołującej pamięć o powstaniu i jego bohaterskich uczestnikach i uczestniczkach.

Natomiast, osoby zainteresowane, mogły wziąć udział w kilku, proponowanych przez nauczycieli historii konkursach, dotyczących Powstania Wielkopolskiego, albo zamieścić zdjęcia z obchodów lub zdjęcie swojego okna, przyozdobionego flagą, na szkolnym padlecie (do 30.12.2021 r.). Zdjęcia te następnie zostaną przesłane do Kuratorium Oświaty w Poznaniu, by mogły posłużyć do stworzenia okolicznościowego albumu z okazji pierwszych państwowych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919.

(K.W.)

fotoZOBACZ FOTOGRAFIE...