Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

 

 pdf dyplom dla naszej szkoły za "Akcję Żonkile".

 

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstaniaprzychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. 

żródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile

l

W naszej szkole AKCJA ŻONKILE zaplanowana jest w dniach 25 kwietnia do 16 maja. 

 zonkil

Przygotowania do niej można zacząć już wcześniej poprzez przygotowanie papierowych żonkili
w/g poniższego filmiku.

 

 Jeśli wykonasz ŻONKILA w/g powyższej instrukcji,

możesz zrobić fotografię i zamieścić ją na PADLECIE >>> www logo 

 l 

pdf Kalendarium

pdf MAREK EDELMAN– BOHATERNIEPOKORNY(1919–2009) 

 

 

l

 

 

Audycja przez radiowęzeł poświęcona rocznicy powstania w getcie warszawskim.

 

  

Książki polecane do czytania w maju, związane tematycznie z Akcją Żonkile oraz Dniem Matki.

 

 

 

 Nagroda dla naszej szkoły - www logo