Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

akt0280 2020#POWSTANIEna102 - hasłem

obchodów rocznicy

Powstania Wielkopolskiego

 

Pod hasłem #POWSTANIEna102 przebiegać będą obchody tegorocznej, 102. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ze względu na pandemię koronawirusa duża część rocznicowych działań przeniesie się do sieci. Uczniów „Piąteczki” też zachęcamy do aktywnego włączenia się w proponowane działania.

Marszałek Marek Woźniak tak zaprasza do świętowania: 

"Przenieśmy nasze świętowanie do przestrzeni wirtualnej, oddajmy hołd naszym bohaterom indywidualnie, ale przecież razem. Niech każda rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu będzie świętem, z okazji którego wysyłamy bliskim życzenia. Stwórzmy nowy, patriotyczny zwyczaj - wielkopolski".

 

Warto pamiętać (mini nota historyczna):

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednim bodźcem do rozpoczęcia stało się przybycie do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego – radośnie witanego przez polskich mieszkańców miasta. W Gnieźnie powstanie wybuchło dzień później, czyli 28 grudnia 1918 r. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany
28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego chętni mogą złożyć życzenia sobie (Wielkopolanom) i Wielkopolsce. Zdjęcie, rysunek, wierszyk, piosenkę, napis czy film lub jeszcze inne pomysły (rogatywka – młodsi uczniowie) można wysłać przez stronę www.27grudnia.pl

Wielkopolska rogatywka, czapka wojskowa z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli powstańców wielkopolskich. By uczcić ich pamięć, w ramach akcji Samorządu Województwa Wielkopolskiego #MALIPOWSTAŃCYna102 możemy przygotować taką czapkę i pokazać ją całej Wielkopolsce! Jak to zrobić w czasie pandemii koronawirusa? To proste – przygotujcie w domach duży arkusz papieru lub gazetę i na podstawie filmu z instrukcją spróbujcie wykonać rogatywkę (możecie przy tym poprosić o pomoc rodziców), zrobić zdjęcie i przesłać je do nas, na stronę serwisu 27grudnia.pl.

"Zachęcamy, by w życzeniach pojawiły się biało-czerwone akcenty: kokardy narodowe, emblematy, przebrania lub kartki z hasłem #POWSTANIEna102. Materiały będziemy publikować na stronie www.27grudnia.pl, z najciekawszych prac powstanie film, który będzie miał swoją premierę 27 grudnia w mediach społecznościowych" – podał wielkopolski samorząd.

Więcej ciekawych informacji o Powstaniu Wielkopolskim i sposobach świętowania 102. rocznicy jego wybuchu można znaleźć na stronie 27grudnia.pl.

 

Zapraszamy uczniów SP 5 wraz z rodzicami

do włączenia się w działania.