To warto przeczytać - książka miesiąca

W roku obchodów 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce, chcemy zwrócić Waszą uwagę na książki, które opisują poruszające sytuacje, mające ogromny wpływ na życie „małych kobietek”.

Historia małej Elki (napisana przez Pawła Beręsewicza), którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Powinna natomiast mieć prawo do bezpieczeństwa, czy zabawy, a tego została pozbawiona.

007a

Wzruszająca opowieść (autorstwa Renaty Piątkowskiej) o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom.

Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze do walki o fundamentalne prawa, np. o prawo do nauki, czy do wyrażania swojego zdania.