arkady

Patron - Arkady Fiedler

Arkady Fiedler jest patronem naszej szkoły od 1987 roku.
Tego dnia, w którym nadano szkole jego imię i wręczono sztandar, obchodzimy corocznie Dzień Patrona.
Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1894 r. w Poznaniu.
Był Polakiem, choć nie było wtedy Polski na mapie, gdyż znajdowała się po zaborami.

Rodzice Fiedlera kładli duży nacisk na wykształcenie syna.
Wychowywali go również w duchu patriotyzmu.
To znalazło odzwierciedlenie w późniejszych latach jego życia, kiedy to brał czynny udział w I Wojnie Światowej, natomiast w latach 1918/1919 walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w okresie II Wojny Światowej - w Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Arkady Fiedler był bardzo wrażliwym człowiekiem, zakochanym w pięknie przyrody.
Marzył o podróżach - szczególnie takich w egzotyczne kraje.

Za motto swego życia przyjął słowa: "Wzywał mnie świat".

Marzenia te udało mu się zrealizować.
Zwiedził bowiem takie miejsca jak: Kanada, Meksyk, Madagaskar, Dorzecze Amazonki, Indochiny i wiele, wiele innych.
Wrażenia z tych podróży zamieścił w swych książkach.
Najbardziej znane tytuły to: "Dzikie banany", "Piękna straszna Amazonia", "Madagaskar okrutny czarodziej", "Spotkałem szczęśliwych Indian". Napisał również powieści dla młodzieży: "Mały Bizon", "Wyspa Robinsona", "Orinoko" oraz książki autobiograficzne - "Mój ojciec i dęby", "Wiek męski - zwycięski".

W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży.
Do każdej przygotowywał się niezwykle starannie, studiując mapy, atlasy, czytając książki o krajach, do których się wybierał, korespondując z tamtejszą Polonią.

W 1946 roku Arkady Fiedler zamieszkał w Puszczykówku, tam też urodzili się jego synowie Radosław i Marek, których gościliśmy w naszej szkole.

W swym domy pisarz założył muzeum "Pod Totemem", w którym zamieścił ekiponaty przywiezione z podróży po całym świecie. W 1969 r. Otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie-Order Uśmiechu.

Pisarz zmarł 7 marca 1985 roku w Puszczykowie.
Dla nas Arkady Fiedler jest wzorem do naśladowania, a Jego słowa:

"(ojciec) uczył kochać rzeczy takie, obok których inni przechodzili obojętnie"

towarzyszą nam w pracy, nauce i zabawie.

ZOBACZ:

PREZENTACJA 1