Kto drogi prostuje, ten w domu nocuje

Podzielić dzieci na zespoły dwuosobowe.

Każdy z nich otrzymuje zestaw – grę ScottieGo!

Wprowadzamy uczniów w tajniki gry, prezentując dodatkowo filmik (mogą go wcześniej obejrzeć w domu):

Uczniowie oswajają się z nową grą, jej zasadami i sposobem grania.

Następnie stawiamy przed uczniami zadanie znalezienia najkrótszej drogi: zaprojektowania trasy tak, aby najszybciej dotrzeć do celu.

Wykorzystujemy do tego przykłady: algorytm mrówkowy: www

lub problem komiwojażera: www

Uczniowie znajdują w Internecie inne sposoby na optymalizację trasy.

Następnie finalnie wykorzystują dla tego celu grę ScottieGo!

Zespoły rywalizują między sobą, wskazując rozwiązania problemu znalezienia najkrótszej drogi.

Monitorujemy ich pracę, staramy się jednak ograniczać nasze działania do informowania o czasie pozostałym do końca realizacji zadań oraz do zadawania zadań o coraz to wyższym poziomie trudności.

Poprawność rozwiązań uczniowie sprawdzają za pomocą aplikacji ScottieGo! zainstalowanej na tabletach lub smartfonach.

Na zakończenie pierwszej części zajęć dokonujemy wspólnie z uczniami ich analizy.

Podczas drugiego spotkania uczniowie pracują nadal w zespołach dwuosobowych.

Stawiamy problem przemierzania trasy z wykonaniem dodatkowych czynności, przytaczając przykład kuriera rozwożącego paczki.

Zadania dla uczniów polegają zatem tym razem na wyznaczaniu optymalnej trasy oraz wykonaniu wszystkich czynności – pokonaniu przeszkód. Uczniowie dla tego celu wykorzystują grę ScottiGo!

Kolejne zadania, jakie zadajemy zespołom, powinny mieć coraz wyższy poziom trudności.

Rola nauczyciela ograniczać się powinna – podobnie jak podczas pierwszego spotkania do zadawania zadań i określania czasu ich realizacji.

Stwierdzenie poprawności rozwiązania zadania należy już do… aplikacji ScottieGo! zainstalowanej na tabletach lub smartfonach.