su009ODEBRALIŚMY NAGRODĘ

W dniach 21-23 września 2016 r. w ramach nagrody XX edycji programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”, razem z p. Grażyną Janowską-Marek i p. Izabelą Obuszewską-Woźniak przebywaliśmy na zielonej szkole w ośrodku „Zoom Natura”, w Janowie Lubelskim. Nagroda ta miała na celu połączenie aktywnej edukacji w terenie z doświadczeniami ekologicznymi 15 placówek z całej Polski, które tam spotkaliśmy pod kierownictwem Fundacji RECAL (sponsora naszej nagrody).

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu w bardzo malowniczym i urokliwym ośrodku „Zoom Natura”, w Janowie Lubelskim czas spędziliśmy głównie na rozrywce i integracji. Byliśmy w parku linowym, gdzie super się bawiliśmy, a wieczorem uczestniczyliśmy w grach i zabawach o podłożu ekologicznym.

Drugi dzień był bardzo pracowity najpierw pojechaliśmy do Lublina gdzie zwiedzaliśmy fabrykę „Ball Packaging Europe” produkującą wieczka aluminiowe puszek do napojów. Widzieliśmy tam całą drogę produkcji wieczek od zwykłej blaszki aluminiowej nawiniętej na wielkie szpule przez „półprodukty”, aż do gotowego wieczka z przymocowanym kluczykiem. Jedna prasa jest wstanie wyprodukować 3000 wieczek na minutę i działać przez całą dobę.  Linia produkcyjna jest bardzo zautomatyzowana i wszyscy pracownicy ściśle przestrzegają określonych zasad i norm.

Byliśmy potem w Centrum Recyklingu „Recan”, gdzie widzieliśmy drogę recyklingu aluminiowych puszek po napojach. Dowiedzieliśmy się tam wiele ciekawych rzeczy np., jak oddzielić puszki aluminiowe od innych i oglądaliśmy różnego typu maszyny np. zgniatarki puszek. Po powrocie do ośrodka wzięliśmy udział w warsztatach „Zoom Natura” i laboratoriach. Mieliśmy tam możliwość dotykania i podziwiania różnych zwierząt np. węża zbożowego, kameleona, legwana i karaczana. Warsztaty polegały na zwiedzaniu tematycznych pawilonów, w których w bardzo ciekawy sposób ukazana była otaczająca nas przyroda i wszystkie prawa oraz zjawiska jakie w niej powstają.

Po kolacji wybrane placówki przedstawiły swoje prezentacje ekologicznych działań za rok szkolny 2015/2016. Mieliśmy wówczas możliwość przypomnienia sobie wszystkich wydarzeń ekologicznych, których dokonaliśmy my jako społeczność szkolna, musimy stwierdzić, że było ich bardzo dużo. Wręczono nam także dyplom uczestnictwa w „Zielonej Szkole”.

Po zmroku wszyscy uczestnicy wzięli udział w leśnej grze terenowej (gra ta była podobna do podchodów ). Każda drużyna otrzymała mapkę wg. której się poruszała odszukując oznaczone na mapce punkty, przy których należało wykonać odpowiednie zadanie. Wszyscy wspaniale się bawili.

Ostatniego - trzeciego dnia zwiedzaliśmy zakład „Pepsico” w Michrowie, gdzie widzieliśmy produkcję różnego typu napojów w butelkach i puszkach. Te smakowite napoje produkowane są wg. specjalnej receptury.

Po południu zawieziono nas autokarem do Warszawy i rozjechaliśmy się do domów.

Wyjazd ten dostarczył nam wiele miłych i ciekawych wrażeń i dał nam dożo energii do dalszej pracy.

Uczestnicy: Paulina Wędzikowska kl.6a
                                                                       Oliwia Kamińska kl.6a