Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie. Przygotowywane były wycieczki i zabawy, podczas których tradycyjnie rozdawano słodycze.

Obecna tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka ma ponad 50 lat. Zainicjowany w 1949 roku przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych 1 czerwca, jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą

i głodem. W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go
w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stał się świętem stałym. Obchodzony głównie w byłych krajach socjalistycznych, dziś znany jest już tylko
w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich.

Reszta świata świętuje Dzień Praw Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w swojej rezolucji sugeruje jednak, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. i apeluje, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju

Tak jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, różne są również zwyczaje z nim związane. Poniżej kilka przykładów:

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane
w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Wtedy dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę. Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością.  Święto to ma uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie.
            Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.
          Polskie obchody Dnia Dziecka mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. 1 czerwca rodzice najczęściej świętują wraz ze swoimi pociechami. Kupują im z tej okazji drobne prezenty, zabierają na przyjęcia oraz okolicznościowe imprezy.
Przede wszystkim składają jednak życzenia swoim dzieciom:

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością.

Czerp energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.

Żyj najpiękniej jak umiesz.

Życzenia od nauczycieli dla uczniów z okazji Dnia Dziecka

www