Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Tydzień Edukacji Globalnej (14-19.11.2022),

połączony z Dniem Życzliwości i Tolerancji w naszej szkole.

Tydzień Edukacji Globalnej to ogólnoświatowe wydarzenie mające na celu powiększanie świadomości i zachęcanie do wspólnych przemyśleń i zmian naszego świata. Tegoroczne hasło przewodnie to: ,,Solidarność ponad granicami!”.

Nasz świat codziennie zmaga się z rożnymi problemami, o których niektórzy nie mają nawet pojęcia. Niekończąca się pandemia Covid-19, agresja Rosji w Ukrainie, trudna sytuacja uchodźców, katastrofa klimatyczna czy niestabilna sytuacja w Afganistanie, Syrii i Iraku, to tylko część wyzwań, jakie przyniósł nam 2022 rok. Musimy być świadomi, że pojedynczy człowiek wpływa na globalne procesy, a globalne procesy wpływają na pojedynczego człowieka. Dlatego, celem tego Tygodnia jest przede wszystkim wzrost świadomości, który prowadzi do osobistego zaangażowania i znajomość konsekwencji działań człowieka. Aby ten różnorodny świat przetrwał dla kolejnych pokoleń ważne jest zatem, by solidaryzować się zarówno z tymi, którzy są blisko, jak i z tymi przybywającymi z daleka. Dlatego - nawiązując do Dnia Życzliwości - również w tym Tygodniu ważne jest, aby drobnymi gestami zmieniać świat na lepsze i promować postawy szacunku dla drugiego człowieka. Pomoc i dobroć powinnyśmy szerzyć każdego dnia w roku, ale w tym Tygodniu należy szczególnie zwrócić uwagę na wspólne działania „dzielenia się” dobrem.

Aby podkreślić znaczenie TEG społeczność szkolna wysłuchała audycji, przygotowanej przez p. Katarzynę Winiarską i odczytanej przez kilkoro uczniów z klasy 8b. Natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP5 przeprowadzili kiermasz ciast, który był kolejną inicjatywą p. Winiarskiej. Pieniądze ze sprzedaży zostały przekazane na działania pomocowe prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną. Zebrana kwota wyniosła 381 zł. Poprzez sprzedaż ciasta mogliśmy solidaryzować się z ludźmi potrzebującymi.

Zagadnienia dotyczące "Solidarności ponad granicami" i tolerancji były podejmowane również na zajęciach koła historycznego, między innymi poprzez czytanie tekstów o edukacji globalnej, zaczerpniętych z zasobów szkolnej biblioteki (a zakupionych z NPRCz 2.0). Wydarzenia związane z TEG zostały przygotowane przez p. Katarzynę Winiarską, nauczycielkę etyki i historii w naszej szkole przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunek.

Autorką artykułu jest członkini samorządu Zofia Worbs, pod nadzorem p. Katarzyny Winiarskiej.

fotoZOBACZ FOTO...