Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

31 maja 2023 r. w SP12 odbył się Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Społeczeństwo średniowieczne w Polsce pierwszych Piastów”, w ramach XIV edycji Młodzieżowych Dni Historii, przygotowany przez Annę Dziel, doradcę metodycznego nauczycieli historii oraz nauczycielkę SP12 Małgorzatę Stefańską. Konkurs otworzył i objął patronatem Prezydent Miasta Gniezna p. Tomasz Budasz. Wszystkich gości oraz uczestników powitał dyrektor SP12.

W turnieju wzięło udział 8 gnieźnieńskich szkół podstawowych: SP1, SP2, SP5, SP6, SP8, SP12 oraz Prymus i Akademia Maxima. Zmagania dotyczyły zagadnień z zakresu polityki, gospodarki i kultury od czasów Piasta do Kazimierza Odnowiciela, ze szczególnym uwzględnieniem Gniezna i Wielkopolski. W historyczne szranki stanęły trzyosobowe drużyny uczniów z klas 4-6. Na uczestników czekało 12 konkurencji, w tym praca z tekstem, z mapą, krzyżówka czy rozpoznanie postaci, związanych z legendami i historią pierwszych Piastów w Gnieźnie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą ze znajomości miejsc związanych z początkami państwa polskiego oraz z charakterystycznymi miejscami w naszym mieście, w tym ze znajomości pomników, ulic, miejsc kultu czy postaci królików. Nad całością czuwało trzyosobowe jury. Konkurs wygrała SP1.

„Piątkową” drużynę, pod opieką p. Katarzyny Winiarskiej, tworzyli uczniowie z kl. 5a: Michał O., Aida W. i Monika K., godnie ją reprezentując, chociaż zabrakło trochę szczęścia, by sięgnąć po laury. Po mile spędzonym czasie i wyrównanej rywalizacji na wszystkich uczestników Konkursu czekały nagrody i słodki poczęstunek.

fotoZobacz fotografie...