Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

       W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Narodowego Czytania, odpowiadając tym samym na zaproszenie Prezydenta RP. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Co roku podczas akcji wspólnie czytamy dzieła, podkreślające piękno i znaczenie polskiej literatury. Dwunasta, czyli tegoroczna, edycja Narodowego Czytania to spotkanie z lekturą "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

       A co warto wiedzieć o Elizie Orzeszkowej? Była jedną z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu, wykazującą się ogromną pracowitością, poświęcającą wiele czasu na akcje filantropijne i społeczne. Pomagała powstańcom styczniowym, przyczyniła się do propagowania wykształcenia kobiet, co miałoby przynieść efekt w większych możliwościach podejmowania przez kobiety pracy zawodowej. Uważała, że dzięki wykształceniu kobieta może stać się w pełni świadomą obywatelką. Była wybitną polską pisarką, której utwory przetłumaczono na wiele języków świata. Jej nazwisko, w 1904 roku, znalazło się pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, którą jednak ostatecznie uhonorowano Henryka Sienkiewicza. Mówiono o niej, że „była żywą mądrością i czującym sercem całej epoki...”. Obecny prezydent, w liście napisanym w czerwcu, zwrócił uwagę, że Nad Niemnem "to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu".

       Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Książka, ukazująca między innymi losy rodziny Bohatyrowiczów i Korczyńskich, cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki Elizy Orzeszkowej ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Autorka nie tylko maluje tu szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę powstańczą doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. Pisząc powieść, pisarka wiele zaczerpnęła z otaczającej rzeczywistości, przywołując konkretne miejsca, sytuacje, przysłowia, opowieści, opisy obyczajów oraz przyrody, a przede wszystkim ludzi, z którymi się spotykała. Jej dorobek pisarski pozostaje aktualny także dziś. Uczniowie i uczennice klas 7 mieli okazję posłuchać fragmentów „Nad Niemnem”, czytanych w „Zielonym zakątku” przez p. Katarzynę Wilczkowską z PBP, zaproszoną do Narodowego Czytania w SP 5 w ramach współpracy międzybibliotecznej.

(foto. K.W.).

fotoZobacz fotografie...