Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

PAŹDZIERNIK - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL) Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w  życiu szkoły, w nauce i rozbudowie zainteresowań czytelniczych oraz wspieraniu rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych.

W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

 

Nasza szkoła też od wielu lat włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i w związku z tym przygotowaliśmy dla Was, uczennice i uczniowie, kilka KONKURSÓW i propozycji działań/akcji.

Konkursy adresowane do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą dzielić się swoimi wrażeniami, przemyśleniami z innymi.

 

Celem konkursów jest:

 • rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa,
 • mobilizacja uczniów do twórczego myślenia,
 • kształtowanie właściwych postawy i świadomości, że czytelnictwo to jedna z istotniejszych metod samokształcenia,
 • umożliwienie dzieciom zaprezentowania umiejętności plastycznych  i wyrażenia wrażliwości artystycznej,
 • stworzenie możliwości prezentacji swoich fascynacji literackich,
 • rozbudzanie inspiracji do twórczych poszukiwań.
 

Kryteria oceniania prac zgłaszanych do konkursów:

twórcza pomysłowość i wyobraźnia oraz oryginalność w zakresie przedstawienia tematu,estetyka wykonania pracy plastycznej/fotografii,ogólne wrażenie artystyczne.

Termin i miejsce oddania prac: do dnia 27 X 2023 r. (godz. 13.00).
Prace plastyczne należy składać w bibliotece szkolnej, a fotografie (jedno zdjęcie, własnego autorstwa) przesłać na adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


K O N K U R S Y :


1. KONKURS na najlepszy kolaż., dla klas I – VIII (dwie kategorie konkursu):

 • klasy I – III: hasło „Lubię czytać

 • klasy IV – VIII: hasło „Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia!

 

Zasady konkursu:

 • zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej zgodnej z hasłem konkursu (klasy I – III „Lubię czytać”,  klasy IV – VIII „Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia!”);

 • praca powinna być wykonana na papierze w formacie A4, w technice kolażu, z wykorzystaniem wyłącznie papieru – można używać gazet, czasopism, opakowań, tektur, bibuły, itp. Własnoręcznie tworzone wycinanki, z różnokształtnych słów, które kiedyś widniały np.
  w gazetach, a teraz mogą służyć nowym – lirycznym opowieściom. Te słowa, wycięte i odosobnione, a następnie wklejone w nowe konfiguracje, nie tylko mogą układać się w treść haseł, wierszy, lecz także przemawiać swoim plastycznym sąsiedztwem i zmysłowym wyglądem;

 • jeden uczestnik może zgłosić 1 pracę;

 • pracę należy zaopatrzyć w czytelną metryczkę zapisaną na odwrocie, zawierającą informacje: imię i nazwisko ucznia (autora pracy), klasa;

 • prace złożone na konkurs nie podlegają zwrotowi;

 • prace wykonane niezgodnie z założeniami regulaminu nie będą podlegać ocenie konkursowej.

 

2. KONKURS plastyczny na PORTRET ulubionego bohatera książkowego dla klas I – III

Warunki uczestnictwa:

 • samodzielne wykonanie pracy plastycznej, podczas zajęć szkolnych;

 • prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną płaską (techniki przestrzenne nie podlegają ocenie konkursowej), np.: rysunek, malarstwo, akwarela, wycinanka, techniki mieszane i inne);

 • jeden uczestnik może zgłosić 1 pracę;

 • format prac A-4;

 • praca złożona na konkurs nie podlega zwrotowi;

 • praca konkursowa musi być zaopatrzona w czytelną metryczkę (na odwrotnej stronie pracy), zawierającą informacje: jakiego bohatera przedstawia, autora i tytuł książki, z której pochodzi prezentowany bohater literacki oraz imię i nazwisko ucznia (autora pracy), klasa.

 

3. KONKURS fotograficzny pod tytułem „Pokaż swoją (domową) bibliotekę” dla klas IV – VIII.

Pokaż nam swoją własną biblioteczkę. Może pokażesz, ile książek masz, a może tylko te, które są dla Ciebie najważniejsze? Może chcesz zaprezentować je w niebanalny sposób? Technika i interpretacja tematu są dowolne. Kreatywność mile widziana!

 

Wybrane prace konkursowe (fotografie) opublikujemy na stronie internetowej szkołyUdział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na publikację zdjęcia.

Wszystkie prace konkursowe oceni powołane przez Organizatorów JURY, które zadecyduje o zakwalifikowaniu prac do konkursu, przyznaniu nagród i wyróżnień. Decyzja Jury jest ostateczna i nie podlega odwołaniom i zaskarżeniu. Jury zastrzega sobie prawo niewyłaniania zwycięzców oraz prawo do przyznawania miejsc równorzędnych.


A K C J E :

 • DZIEŃ POSTACI Z KSIĄŻEK  przychodzimy do  szkoły przebrani  za bohaterów książkowych  –19 października.

 • „DZIEŃ Z KSIĄŻKĄ” – akcja czytelnicza dla uczniów i nauczycieli – wychowawców. W wybranym dniu, np. na lekcję wychowawczą, wszyscy przynoszą swoją ulubioną książkę i 15 min. lekcji poświęcamy na czytanie. 

 • „GŁOŚNE CZYTANIE” – klasa zaprasza 1 lub 2 rodziców, albo nauczyciela bibliotekarza, którzy na wybranej lekcji będą uczniom czytać na głos wybraną książkę.

 • KLASOWE WIZYTY W BIBLIOTECE zapraszam każdą klasę z wychowawcą do odwiedzenia, szczególnie w październiku, biblioteki szkolnej i aktywnych wypożyczeń.

 • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE DZIECIĘCEJ klasy 2-3 odwiedzają Bibliotekę Dziecięcą i biorą udział w zajęciach edukacyjnych o drzewach.

 

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSACH I AKCJACH!