Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

kropka

15 września

 

to Święto Kreatywności i Odkrywania Własnych Talentów

Od kropki wszystko się zaczyna...

Tak zaczynamy zatem rok szkolny 2023/2024; od poszukiwania talentów w naszych dzieciach.

Pomagajmy dzieciom odkrywać ich talenty i wierzyć w ich wyjątkowość. 

l

A wszystko zawdzięczamy amerykańskiemu pisarzowi i ilustratorowi Peterowi H. Reynoldsowi, który wydał w 2009 r. książkę zatytułowaną "The Dot" ("Kropka").

Opowiada ona o małej Vashti, która twierdziła, że nie umie rysować. Dzięki cierpliwości i mądrości nauczycielki plastyki przekonała się, że jest obdarzona talentem. A wszystko zaczęło się od jednej małej kropki.

 

www logoZOBACZ PRACE UCZNIÓW NA DZIEŃ KROPKI

 

 

W poniższym filmie znajdziecie dalszy ciąg historii :)

 

 

 

 

l

 

dzien kropki

 

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności.

I choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To dzień, w którym szczególnie skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji, staramy się odkryć swoje mocne strony i mieć odwagę powiedzieć o tym światu. Bo w każdym człowieku i małym, i dużym jest jakiś talent.

A skąd się wziął Dzień Kropki?

Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania, mówiąc: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Dziewczynka zrobiła to od niechcenia, myśląc, że na tym skończy. Nauczycielka poprosiła ją jednak, by podpisała swoją pracę. Niedługo po tym oczom Vashati ukazała się piękna złota rama, okalająca jej pierwsze „dzieło” – czarną kropkę. Wkrótce Vashati stała się prawdziwą artystką.I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę, a tym samym uwierzyć w swoje możliwości.

Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspirowania w poszukiwaniu własnych talentów oraz małych
i dużych umiejętności. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a, jest też możliwa do obejrzenia w wersji filmowej na YouTube. Święto Kropki, obecnie, jest obchodzone już w 196 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Zapraszamy także Was do takich poszukiwań i chwalenia się swoimi talentami i umiejętnościami.

Chcemy także w naszej szkole świętować Międzynarodowy Dzień Kropki.
         W związku z tym biblioteka szkolna ogłasza „kropkową akcję”.
Uczeń, który odwiedzi w tym dniu bibliotekę i będzie ubrany w element stroju z kropkami może liczyć na specjalną niespodziankę. Zachęcamy też do chwalenia się swoimi talentami i umiejętnościami poprzez przypięcie rysunku, zdjęcia, kartki z informacją na ten temat na tablicy korkowej, podczas odwiedzin w bibliotece. Natomiast SU zachęca dzieci z kl.1-3 do wykonania rysunków „w kropki”, a całą społeczność szkolną do ubrania się „w kropki”. Zapraszamy do zabawy i kreatywnego działania.