Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

Uczniowie Piątki (z kl. 4 i 5) włączyli się w XI edycję akcji "Zapal znicz pamięci". Już w piątek, 25.10.2019 r., pod opieką nauczycielki historii Katarzyny Winiarskiej, odwiedzili miejsca pamięci, by zapalić przy nich znicze i w chwili zadumy uczcić pamięć ofiar, między innymi tych, które zginęły w budynku, będącym siedzibą Gestapo. (foto K.W.)

To wspólne wyjście stało się odpowiednią okazją by przybliżyć uczniom tragiczne epizody związane z historią małej ojczyzny, a poza tym wpisało się
w realizację działań projektowych, związanych z 80.rocznicą wybuchu II wojny światowej i prowadzonych w szkole pod hasłem „Nigdy więcej!- nie utracić pamięci”.

Akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” upamiętnia ofiary niemieckich zbrodni z początku II wojny światowej. Przedsięwzięcie poświęcone pomordowanym mieszkańcom polskich ziem wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy ma w tym roku swoją 11. edycję. Inicjatywa akcji, odbywającej się w tym roku 27 października, jest wspólnym przedsięwzięciem IPN z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic i Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych przy współudziale Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu.

Według historyków na terenach wcielonych do III Rzeszy Niemcy wprowadzili znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Terror i egzekucje stały się od początku II wojny światowej codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Do końca 1939 roku Niemcy zamordowali na tych terenach ok. 40 tysięcy osób – przedstawicieli polskich elit.

2019 10 1