Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
flaga
2021

Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie
61 426 39 97

Czcionka

19 kwietnia przypada kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Nasze prace (kliknij w ikonę i zamieść własną) - www 

---------------------------------------------------- 

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstaniaprzychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. 

żródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile 

l

 

l

 

Akcja "ŻONKILE" w latach POPRZEDNICH:

W roku 2020 - www

 

Jeśli wykonasz własnego ŻONKILA, możesz zrobić fotografię i zamieścić ją na PADLECIE >>> www logo 

l

 

Biorąc udział w akcji w poprzednich latach dostaliśmy:

pdf dyplom

www nagrodę

PODZIĘKOWANIE:

zonk01

 

zonk02


l

zonkil  

l 

wideoinstrukcja – jak złożyć żonkil 

 

l

pdf - SZABLON żonkila do samodzielnego złożenia 

www - PADLET, na którym zamieszczamy fotografie naszych ŻONKILI

l

 

Klasy 1-3 szkoły podstawowej 

Materiały skierowane do uczennic i uczniów klas 1-3. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube.

Opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek"

 l

Opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy"

 

Klasy 4-6 szkoły podstawowej 

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

Zapraszamy na kanał YouTube oraz na Facebook Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

 

 

Klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe 

Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

Zapraszamy na kanał YouTube 11:00 na Facebook Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

FILM "Muranów – Dzielnica Północna":

l

 

Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 | Film edukacyjny w PJM