Ustawienie motywu

Showcases

Background

wybór koloru tła

w górę
 
 
flaga
       
logo11
Szkoła Podstawowa nr 5

im. Arkadego Fiedlera
w Gnieźnie

61 426 39 97

Polish English French Georgian German Hungarian Italian Japanese Russian Slovak Turkish Ukrainian
office office czytelnictwo eurowickore unicefko okemen bip
Rozmiar czcionki:

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  

Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku.

W tym szczególnym roku – stulecia niepodległości - rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjąc w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym, gdzie i jak chcemy żyć.

Nie wolno nam zapominać o tradycji i o dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego zobowiązuje nas przeszłość naznaczona krwią i ofiarami. Dlatego też rok 2018 powinien być radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież rok jubileuszu ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. A składając przodkom hołd za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. 

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." - to szczególne wyzwanie, jakie stoi przed nami w roku 100-lecia niepodległości Polski.

Realizując to wezwanie Jana Zamoyskiego uczestniczymy w wielu uroczystościach i sami organizujemy cały szereg wydarzeń związanych z kształtowaniem postawy patriotyzmu wśród naszych uczniów.

 fotoFOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI

 foto Delegaci z SP5 na uroczystych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości

 

 

www logoWikingowie składają Polsce życzenia z okazji odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do nas i polub nas na Facebooku: